3

Tai ne taip sudėtinga, kaip gali pasirodyti iš pradžių!

 Visų pirma, kas yra tie kristalai?

Kristalai - tai kietieji kūnai, turintys tvarkingą vidinę struktūrą, sudarytą iš pasikartojančių tvarkingai išsidėsčiusių atomų ar molekulių. Kristalų auginimui galima pasirinkti daugybę medžiagų, pavyzdžiui: vario sulfatą (mėlynąjį akmenėlį), natrio chloridą (valgomąją druską), sacharozę (cukrų), kalio (II) ir (III) heksacianoferatus (raudonąją ir geltonąją kraujo druskas), kalio aliuminio sulfato (kalio alūno) ir daugybę kitų. Tai priklauso nuo to, kokios spalvos kristalų norite.

 

Taigi, kaip užsiauginti vario sulfato (mėlynojo akmenėlio, pavyzdys nuotraukoje) kristalą namuose?

Iš pradžių reikia paruošti substratą, ant kurio augs jūsų kristalas. Tai galite padaryti trimis būdais:

1) Ploną varinę vielą apsukite vilnoniu siūlų taip, kad neliktų tarpų pro kuriuos matytųsi viela. Jūsų substratas parengtas! Galite eksperimentuoti su vielos forma ją lankstydami: augdamas kristalas įgaus tokią formą, kokia bus jūsų išlankstyta viela.

2) Galite naudoti vien tik vilnonį siūlą, tuomet jūsų kristalas augs tiesiai ant siūlo.

3) Taip pat galima naudoti ir bet kokį kitą siūlą, tačiau jo gale pritvirtinti didesnį kristalo gabaliuką, kuris augant kristalui taps kristalizacijos centru.

krstalo bandymas

Pasiruošus substratą kristalui, galime pereiti prie pasirinktos medžiagos sočiojo tirpalo gamybos.

1) Puode užvirkite vandenį. Vandeniui užvirus, jį perpilkite į kitą indą, kuriame auginsite kristalą (pvz.: litro talpos stiklainį)

2) Jame ištirpinkite tiek vario sulfato (mėlynojo akmenėlio), kad šis nebetirptų. Vario sulfato tirpumas šimte gramų 100oC vandens– 110 g. Pastaba: jeigu įdėjote per daug medžiagos ir jos liko ant dugno, medžiagos dalelės taip pat taps kristalizacijos centru ir gausite mažyčių kristalų, kuriuos galėsite panaudoti naujų kristalų gamybai. Jei norite to išvengti, perkoškite karštą vario sulfatą taip, kad neliktų neištirpusio vario sulfato.

3) Į paruoštą tirpalą įmerkite parengtą substratą. Kristalai augs tik ant tos substrato dalies, kuri bus įmerkta į tirpalą.

4) Padėkite indą, su būsimu kristalu, kur nors atokiai ir laukite (reikia apie savaitės). Vėstant tirpalui susidarys mėlynos spalvos vario sulfato kristalas. Jo grožis ir dydis priklausys nuo to, kaip paruošėte tirpalą: jei kristalas mažas, turbūt įdėjote per mažai vario sulfato ar tiesiog nepakankamai laukėte. Kuo lėčiau vėsta tirpalas, tuo gražesni bei sudėtingesnės struktūros kristalai užauga.

 Čia aprašiau kaip pagaminti mėlynos spalvos vario sulfato kristalą, tačiau naudojant kitokias medžiagas, galima išgauti kitokios spalvos kristalus:

 Bespalviai – valgomoji druska, cukrus, kalio alūnas, natrio acetatas, magnio sulfatas.

druskos kristalas

Geltonos spalvos – geltonoji kraujo druska, kalio dichromatas

geltonas krstalas

Juodi/tamsiai žali – vario acetatas

juod krstalai

Žalsvi – geležies sulfatas (žaliasis akmenėlis), nikelio sulfatas.

zalsvi kristalai

Raudoni – raudonoji kraujo druska

raudoni kristalai

Taip pat galite pasigaminti ir valgomus kristalus naudojant cukrų, kuriais galima pagardinti kavą ar arbatą.

cukraus kristalai

Procesas lygiai toks pat, kurį aprašiau vario sulfato gamybai, tačiau vandenį su cukrumi galima užvirti tiesiog virtuviniame puode. Be to, vietoj vilnonio siūlo ir/ar vielos reiktų naudoti medinį pagaliuką, o palikus kristalą augti, indą su juo derėtų uždengti tam, kad į jį nepatektų dulkių ar kitų nepageidaujamų dalelių, bei viską atlikti kiek įmanoma steriliau.

 

Mantas Jokubaitis :)